Wczytuję dane...
Którą kasę wybrać

Którą kasę wybrać, a może drukarkę fiskalną?

Zacznijmy od tego, jaka jest różńica pomiędzy kasą i drukarką fiskalną. Kasa fiskalna jest urządzeniem pracującym samodzielnie, zaś drukarka fiskalna jest urządzeniem, które do pracy wymaga podłączenia pod komputer z zainstalowanym programem magazynowo-księgowym. Najogólniej mówiąc, drukarki fiskalne stosowane są w działalności przedsiębiorstw, które prowadzą dużą sprzedaż. Podmioty te posiadają w ofercie setki albo nawet tysiące produktów, w dodatku potrzebują systemu, który będzie prowadził gospodarkę magazynową (zliczał stany magazynowe). Kasy fiskalne wykorzystywane są przez przedsiębiorców z mniejszą sprzedażą, choć niejednokrotnie również i te urządzenia umożliwiają wprowadzenie kilku tysięcy produktów. Kasę fiskalną można również podłączyć pod komputer, ale nie jest to niezbędne i służy innym celom np. wprowadzeniu bazy produkowej do urządzenia (choć operację taką można wykonać bezpośrdnio z klawiatury kasy). Podsumowując: drukarka fiskalna wymaga komputera, kasa - nie. Drukarka - dużo produktów lub usług, duża sprzedaż, kasa - mniejsza sprzedaż, mniejsza liczba produktów lub usług.

Zarówno kasy fiskalne jaki i drukarki występują w wersjach z kopią papierową lub elektroniczną. Urządzenie z kopią papierową wyposażone jest w dwie rolki papieru, na których drukuje się to samo. Jeden z paragonów wręcza się klientowi, natomiast drugi zostaje nadrukowany na drugiej rolce, którą należy przechowywać przez 5 lat. Urządzenie z kopią elektroniczną drukuje tylko jeden paragon, ten dla klienta, a kopia zostaje zapisana na karcie pamięci wbudowanej w urządzenie. Dane zapisane na karcie pamięci należy zachować przez 5 lat. Które rozwiązanie jest lepsze? Trudno jednoznacznie doradzić w tej kwestii, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Urządzenia z kopią elektroniczną są droższe od swoich odpowiedników z kopią papierową. Przechowywanie przez 5 lat papierowych rolek jest pewną uciążliwością, musimy zadbać o trwałość rolek, tak, aby nie uległy zniszczeniu, aby paragony nie wyblakły, ale w przypadku kopii elektronicznej ciążą na nas te same obowiązki: dane muszą być zachowane przez 5 lat i wydaje się, że niezbędne jest robienie backupów z karty pamięci na inny nośnik. Należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wygodniej jest nam znaleźć miejsce na pudełko np. po butach (pomieści paragony z kilku lat), z dala od kaloryfera i w nie nasłonecznionym miejscu, czy też wolimy pamiętać o okresowym robieniu backupów?

Kasy różnią się między sobą ilością produktów (PLU), które można wprowadzić do urządzenia. Zwykle jednak jest to powyżej 2 tys., a z doświadczenia wiemy, że użytkownicy rzadko kiedy zbliżają się do takiej liczby - tak, jak pisaliśmy wcześniej, przy większej ilości produktów wygodniejsza w użyciu staje się drukarka fiskalna. Kasy różnią się między sobą szerokością papieru, jaki jest w nich używany. Najtańszym papierem dostępnym na rynku jest ten o szerokości 28 mm, taki papier jest wykorzystywany przez wiele modeli kas. Kolejną różnicą, poniekąd związaną z szerokością papieru, jest ilość znaków, którą można wykorzystać przy nazywaniu towarów lub usług. Jeśli zależy nam na szczegółowym określeniu tych nazw, chcielibyśmy wprowadzać długie nazwy, warto wybrać kasę, która oferuje większe możliwości w tym względzie (kasy z kopią elektroniczną zwykle będą umożliwiały wprowadzanie długich nazw). Wielkość urządzenia to kolejny element różnicujący poszczególne kasy. Od małych kas, celowo zaprojektowanych jako kasy przenośne, poprzez średnie, aż po duże kasy sklepowe. Należy tutaj zwrócić uwagę, że małe kasy przenośne, dedykowane dla taksówkarzy, na parkingi, do handlu obwoźnego, dla lekarzy - są kasami w pełni funkcjonalnymi, nie różniącymi się od innych kas niczym oprócz gabarytów, i są wybierane przez wielu klientów do działalności stacjonarnej, którym zależy, aby kasa zajmowała jak najmniej miejsca.

Można znaleźć wiele różnic pomiędzy poszczególnymi modelami, zachęcamy do przestudiowania szczegółowych specyfikacji, które przygotowaliśmy, lecz naszym zdaniem najważniejsze są dwa elementy: prostota obsługi i bezawaryjność. Spośród kas fiskalnych znajdujących się w naszej ofercie szczególnie polecamy modele Farex:

Perła - mała kasa przenośna, ale wybierana przez wiele firm działających stacjonarnie (np. małe sklepy, salony urody, warsztaty samochodowe, wszyscy świądczący usługi, np. prawnicy, lekarze, biura ruchunkowe itp.), bardzo wygodna, niezwykle prosta w obsłudze, zupełnie bezawaryjna. Występuje w wersji z kopią elektroniczną i wówczas jest oznaczona symbolem Perła E. Ze względu na prostotę obsługi i bezawaryjność kasę tę oferujemy również w sprzedaży wysyłkowej. W dwóch wersjach kolorystyczny: jasnej i ciemnej. Wyposażona w klawiaturę membranową, sprawdzającą się zwłaszcza w trudnych warunkach (nie ma możliwości, aby pod klawisze dostawał się pył, okurchy itp.).

Szafir E - model występujący aktualnie tylko w wersji z kopią elektroniczną. Od modeli Perła i Bursztyn odróżniający się głównie tradycyjną klawiaturą, a nie membranową jak w tamtych modelach oraz uproszczonym mechnizmem zakładania papieru typu "pracuj i wrzuć". Wielkością zbliżona do modelu Bursztyn, kwalifikująca się jako kasa przenośna. W dwóch wersjach kolorystyczny: jasnej i ciemnej.

Godnym polecenia są także modele kas polskiego producenta Novitus np. Nano E (poręczna kasa przenośna z elektroniczną kopią wydruków) a także Sento E (stacjonarna kasa fiskalna do punktów sprzedaży o małym lub średnim natężeniu ruchu).

Przy wyborze drukarki fiskalnej w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę z jakim programem magazynowo-księgowym ma pracować urządzenie. W opisach drukarek fiskalnych zawarliśmy informacje na temat kompatybilności danego urządzenia z programami magazynowo-księgowymi. Proszę zwrócić uwagę, że drukarki fiskalne nie współpracują z każdym programem magazynowo-księgowym. Jeśli więc dokonaliście już wyboru programu, przed zakupem drukarki upewnijcie się, czy będzie współpracował z daną drukarką.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo produkty firmy Insert, a wśród nich jeden z najpopularniejszych na rynku programów magazynowo-księgowych - Subiekt GT. Z tym programem współpracuje niemal każda drukarka fiskalna, jest to jeden z najczęściej wybieranych programów.

Spośród drukarek fiskalnych polecamy Emar Tempo 3, drukarkę z dotykowym panelem obsługi oraz możliwością drukowania faktur.

Tyle możemy podpowiedzieć ogólnie, nie znając Państwa wymagań i specyfiki działalności. Zachęcamy do kontaktu z nami, pomożemy w wyborze odpowiedniego urządzenia do Państwa działalności.

Zespół RAJKAS.PL

*Tekst ten w całości został przygotowany przez RAJKAS.PL i podlega prawnej ochronie, kopiowanie w całości lub części bez uzyskania zgody zabronione.